محیط کسب و کار امن، لازمه توسعه اقتصادی
   
 
  • طبقه بندی آیین نامه / قوانین و مقررات
  • قوانین و مقررات گمرکی کالای همراه مسافر و بسته های پستی

   قوانین و مقررات گمرکی کالای همراه مسافر و بسته های پستی

   قوانین و مقررات گمرکی کالای همراه مسافر
   مسافران خروجی اعم از اینکه ایرانی یا خارجی باشند میتوانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، کالاهای ایرانی به هر میزان و کالای غیرایرانی تا سقف مقرر در آیین نامه مسافران ورودی را همراه ببرند مشروط بر آنکه هر دو گروه کالا جنبه تجاری پیدا نکند
   لوازم شخصی :
   به استناد تبصره ماده 135آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی: عبارت است از اشیای نو و مستعمل یک مسافر که ممکن است بطور معمول و عرفی در طول سفر برای استفاده شخصی وی لازم باشد، این لوازم مشمول معافیت بوده اما شامل کالاهایی که جنبه تجاری دارد نخواهد شد .در ضمن تشخیص کالای شخصی یا تجاری از کالا با گمرک است .
   ماده 136آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی :
   بر اساس ماده 136مسافرین ورودی و یا خروجی از قلمرو گمرکی موظفند کالای همراه خود را به گمرک اظهار نمایند این اظهار می تواند بصورت شفاهی انجام شود و چنانچه از طرف گمرک به آنان اظهارنامه مخصوص مسافری داده شود باید آن را با دقت تنظیم و به گمرک تسلیم نمایند. چنانچه مسافر اجناس خود را جاسازی وبه گمرک اظهار نکرده باشد و گمرک بر اثر بازرسی آنها را کشف نماید، مشمول مقررات قاچاق خواهد بود. شایان ذکر است در مرزهایی که گمرک از نظام دو مسیر سبز و قرمز برای کنترل های گمرکی اقدام می نماید انتخاب مسیر توسط مسافر به منزله اظهار کالای خود می باشد و در صورت انتخاب مسیر سبز به این معنی خواهد بود که کالایی برای اظهار به گمرک ندارد .
   -
   در صورت درخواست مسافر مقیم ایران که قلمرو گمرکی کشور را ترک می نماید گمرک ملزم است بخشی از کالای همراه وی را که مجاز به خروج آن می باشد مشخص نماید تا در موقع ورود مجدد به کشور از پرداخت حقوق ورودی معاف شود.
   -
   اتباع خارجی که بطور رسمی در ایران به کار یا تحصیل اشتغال دارند در پایان کار یا تحصیل میتوانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج نمایند .
   الف ) مقررات خروجی کالای همراه مسافر :
   خشکبار :
   خروج انواع خشکبار به همراه مسافر به ازای هر گذرنامه 10کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100گرم مجاز است.
   خروج پسته، مغز پسته، خشکبار، زعفران برای مسافران به عتبات عالیات و سایر اماکن مقدس ممنوع است .
   خاویار :
   خروج 125 گرم خاویار ممهور به مهر و پلمپ شرکت شیلات و قبض خرید فروشگاه شیلات مجاز می باشد .
   فرش و گلیم :
   خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف 20مترمربع مجاز بوده و محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش همراه مسافر در سقف متراژ ذکر شده وجود نخواهد داشت.
   خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهای هوایی از مرزهای زمینی و دریایی نیز مجاز میباشد. خروج فرشهای نفیس و سایر اشیایی که دارای ارزشهای تاریخی و میراث فرهنگی هستند، به همراه مسافر ممنوع است. خروج فرش همراه مسافر به مقصد کشورهای زیارتی عراق، سوریه و عربستان سعودی ممنوع می باشد .
   ارز و ریال ایرانی :
   به موجب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خروج ارز – اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام توسط هر مسافر به خارج از کشور مجموعا تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها مجاز می باشد. خروج ارز خارجی بیش از سقف تعیین شده مستلزم اظهار آن به گمرک و ثبت اطلاعات در درگاه الکترونیکی نزد گمرک به آدرس اینترنتی http://cdf.irica.ir بوده و موکول به ارائه اظهارنامه ارزی و یا اعلامیه بانکی مربوط و یا هر سند بانکی که مبین پرداخت وجه به صورت اسکناس از محل حساب ارزی یا فروش ارز باشد توسط مسافر خواهد بود. میزان خروج ریال ایرانی همراه مسافر حداکثر پنج میلیون ریال می باشد.
   طلا و نقره :
   خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر، حداکثر تا میزان 150گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد بود.خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هدیه و سوغات توسط مسافر حداکثر تا میزان 3کیلوگرم مجاز میباشد مشروط بر اینکه اشیاء مذکور از زمره آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نگردد. اگر زیورآلات مزین به سنگ های گرانبها از قبیل الماس ،یاقوت و زمرد باشد نباید وزن آن در مجموع از یک قیراط بیشتر باشد.
   حیوانات خانگی:
   خروج حیوانات خانگی پس از اخذ مجوز ازسازمان دامپزشکی ورعایت تشریفات گمرکی امکان پذیرمی باشد. ضمناً ضرورت دارد مسافر از مقررات کشور مقصد در این خصوص وشرایط حمل توسط شرکت های هواپیمائی در مورد حیوانات خانگی اطلاعات لازم را اخذ نماید.
   سلاح و مهمات :
   خروج اسلحه و مهمات و تجهیزات نظامی از کشور ممنوع است
   محصولات فرهنگی، هنری و اشیاء عتیقه :
   خروج اشیای عتیقه، آثار هنری اصیل، کتابهای خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور، انواع سنگ های گرانبها و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است. ارسال کلیه آثار صوتی ( اعم از CDو نوار) دارای مجوز تکثیر از مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کلیه مبادی خروجی، به خارج از کشور با رعایت مقررات و ضوابط گمرکی مجاز میباشد.
   ارسال نوارهای کاست فاقد مجوز تکثیر، با تشخیص و مجوز ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بلامانع خواهد بود. خروج آثار تصویری و رایانهای و آثار مکتوب شامل کتاب و مطبوعات با رعایت (تجاری نبودن ) و دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلامانع است. خروج کلیه محصولات فرهنگی و هنری از کشور به صورت محموله پستی، همراه مسافر یا تجاری به استثنای موارد زیر آزاد می باشد:
   الف) قرآن مجید که دارای مهر تأیید شورای نظارت بر چاپ و نشر قرآن (وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی) نباشد.
   ب) فیلمهای سینمایی 35میلیمتری.
   ج) اصل کلیه کتب خطی قدیمی و چاپ سنگی.
   د) آثار هنری و ادوات موسیقی که جزو میراث فرهنگی کشور محسوب می شود.
   نحوه تشخیص و تعیین مصادیق موارد مربوط به بندهای( ج ) و ( د ) براساس قوانین و مقررات مربوط توسط سازمان میراث فرهنگی کشور اعلام می شود. خروج محصولات فرهنگی و هنری به صورت تجاری مستلزم رعایت قوانین ومقررات مرتبط می باشد.
   فهرست اقلام دارویی ممنوعه هنگام مسافرت
   به کشورهای آسیای میانه
   :
   ورود اقلام دارویی ذیل در هنگام مسافرت به کشورهای آسیای میانه از سوی گمرکات این کشورها ممنوع و مشمول جریمه های سنگین می باشد.از مسافران درخواست می گردد از همراه داشتن اینگونه داروها در زمان مسافرت به کشورهای آسیای میانه حتی برای مصارف شخصی اکیدا خودداری نمایند.
   - استامینوفن کدیین
   - کلرودیازپوکساید
   - دیفن اکسیلات
   - کلونازپام
   - کلداکس
   - بنسکال
   - سودافد
   - کلداستاپ
   - تی_دول 100
   - رای_ دول 100
   - افرین
   - سوداکلد
   ب مقررات گمرکی مسافران ورودی :
   بر اساس ماده 138آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی کالای همراه مسافر ورودی تا میزان هشتاد دلار (سالانه) از پرداخت حقوق ورودی معاف و مازاد بر آن به شرط غیر تجاری بودن با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی قابل ترخیص می باشد. چنانچه کالای همراه مسافر جنبه تجاری نداشته باشد (به استثناء کالای ممنوعه) پس از انجام تشریفات گمرکی ترخیص می شود و
   در صورتی که جنبه تجاری داشته باشد در مورد کالای مجاز و مجاز مشروط ترخیص آن از گمرک منوط به رعایت مقررات و انجام تشریفات مربوط به کالای تجاری است. اما در مورد کالای ممنوع گمرک موظف است بر طبق ماده (105) قانون اقدام نماید و صورت ریز و مشخصات کالا باید در هنگام ورود در صورتمجلس تنظیمی منعکس و به امضای مسافر نیز برسد و یک نسخه از آن به مسافر تسلیم و مفاد ماده مذکور در آن منعکس گردد.
   اسباب سفر و اشیاء شخصی مستعمل همراه مسافر در صورتی که جنبه تجاری نداشته باشد بطور کلی از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف میباشند .
   ورود ارز و ریال ایرانی :
   ورود ارز – اسناد بانکی از قبیل (چک بانکی، چک تضمینی، چک مسافرتی و سایر اسناد مالی قابل انتقال ) و اوراق بهادار بی نام مانند اوراق قرضه به صورت فیزیکی به هر طریق توسط هر مسافر از خارج کشور تا سقف 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها مجاز بوده و نیاز به اظهار به گمرک ندارد و بیش از آن مستلزم اظهار آن به گمرک و ثبت اطلاعات در درگاه الکترونیکی نزد گمرک به آدرس اینترنتی http://cdf.irica.irبوده و پس از تحویل ارز نزد بانک ملی و اخذ رسید چاپی با کد رهگیری مجاز می باشد .
   توجه : 1استرداد وجه ارز از بانک ملی پس از تائید مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی ( FIU)امکان پذیر می باشد .
   توجه : 2مسافر ورودی قبل از ورود به کشور می تواند از اظهار ارز بیش از ده هزار دلار ( و یا معادل آن ) انصراف و پس از رعایت تشریفات خروج ، از کشور خارج و ارز خود را مرجوع نمایند . عدم رعایت مقررات فوق الذکر مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 1392خواهد شد .
   طلا و نقره :
   ورود زیورآلات طلای همراه مسافر از قبیل گردنبند، دستبند، گوشواره، انگشتری، النگو، ساعت و غیره در حد متعارف و برای مصارف شخصی بصورت واحد و تا سقف 150گرم مجاز بوده و ورود مازاد بر آن منوط به کسب اجازه قبلی از بانک مرکزی میباشد.
   پرندگان و حیوانات :
   ورود پرنده زینتی تا اطلاع ثانوی به کشور ممنوع می باشد .
   ورود و خروج حیوانات اهلی منوط به کسب مجوزهای لازم از سازمان دامپزشکی بوده و پس از تائید و رعایت تشریفات گمرکی مربوطه قابل ترخیص خواهد بود .
   ورود سگ و گربه به استناد بند 4 مندرجات ذیل یادداشت فصل 1 از مقررات صادرات و واردات ممنوع می باشد.
   اقلام مخابراتی :
   ورود و ترخیص اقلام مخابراتی «تلفن بیسیم و»... منوط به ارائه مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات میباشد
   گل و گیاه :
   ورود و ترخیص گیاهان «گل نهال و»... انواع بذر منوط به ارائه مجوز از قرنطینه نباتی میباشد.
   ورود گیاهان منوط به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات و اخذ مجوز از نماینده جهاد کشاورزی مستقر در فرودگاه می باشد.
   دارو :
   ورود دارو فقط در حد مصرف شخصی قابل ترخیص است، بیش از آن مشمول اخذ مجوزهای قانونی از قبیل وزارت بهداشت و... به علاوه پرداخت حقوق ورودی و سایر عوارض متعلقه خواهد بود .
   سیگار و تنباکو :
   ورود سیگار برای هر مسافر به میزان یک باکس معادل 200نخ یا 50عدد سیگار برگ مجاز میباشد. همچنین میزان مجاز تنباکو برای هر مسافر 250گرم است.
   تلفن همراه:
   هر مسافر با هر پاسپورت در سال یک بار و کمتر از یک ماه از زمان ورود به کشور می تواند نسبت به رجیستری گوشی در سامانه همتا اقدام نماید . برای تسهیل در روال کار تمامی مراحل به صورت تصویری در سامانه همتا اطلاع رسانی شده است. همچنین تمامی مدل های گوشی در این سامانه اعمال شده که هموطنان با انتخاب نوع و مدل گوشی خود نسبت به پرداخت حقوق ورودی آن اقدام می نمایند.:
   توجه :
   مواد اولیه و قطعات و لوازم فنی برای واحدهای تولیدی توسط مسافران قابل ترخیص نمیباشد. اسباب سفر و اشیاء شخصی باید همراه مسافر بوده و یا در زمان توقف وی در خارج به مؤسسه حمل ونقل تحویل و به فاصله یک ماه قبل تا یک ماه بعد از ورود مسافر به گمرک برسد.
   چنانچه مسافر به دلایل مختلف نتوانست کالای همراه خود را وارد نماید از یک ماه قبل از سفر میتواند آن را بارنامه و تا یک ماه بعد از ورود میتواند با در دست داشتن گذرنامه، اسناد حمل، قبض انبار و انجام تشریفات گمرکی ترخیص نماید. فرستنده و گیرنده در بارنامه باید به نام خود مسافر باشد.
   یخچال ، یخچال فریزر ، فریزر ، تلویزیون و رادیوضبط (به استثنای رادیو ضبط پرتابل) از فهرست کالای مسافران ورودی با معافیت گمرکی حذف گردیده است. این ممنوعیت شامل کالای همراه مسافران عادی مبادی مجاز ورودی و مناطق آزاد تجاری صنعتی نیز می باشد.
   اقلام همراه مسافر باید به صورت هدیه، سوغات و یا شخصی بوده تا شامل احراز شرایط کالای همراه مسافر گردد و به زبان ساده تر کالا برای فروش نباشد در غیر اینصورت از شمول قوانین مسافری خارج و تابع قوانین تجاری از جمله داشتن کارت بازرگانی، مجوز ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، اخذ مجوز از سایر وزارتخانهها و سازمانها بستگی به نوع کالا خواهد گردید.
   کالای ایرانیان مقیم خارج ( موضوع بند ح ماده 119قانون امور گمرکی ) که محل اقامت خود را ترک می نمایند :
   لوازم خانه و اشیای شخصی مستعمل ایرانیان مقیم خارج اعم از مسافر با گذرنامه عادی، خدمت و یا سیاسی که مدت اقامت آنان در خارج یک سال یا بیشتر بوده و لوازم خانه و اشیاء مستعمل اتباع خارجی که برای اقامت به ایران وارد میشوند، مشروط بر اینکه:
   الف) لوازم و اشیای مزبور از کشور و محل اقامت مسافر حمل و یکماه قبل تا نه ماه بعد از ورود مسافر به گمرک برسد.
   ب) لوازم و اشیای مزبور با وضع و شئون اجتماعی آنان مناسب بوده و جنبه تجاری نداشته باشد.
   ج) ظرف مدت پنج سال قبل از آن از چنین معافیتی استفاده نکرده باشند.
   د) کارمندان دولت که برای انجام مأموریت یک ساله و یا بیشتر به خارج اعزام میشوند در صورتی که قبل از پایان مأموریت و توقف یک ساله وارد کشور شوند مشمول شرط مدت یک ساله توقف مذکور در این بند نخواهند بود.
   منظور از اشیاء و لوازم شخصی مذکور در این قانون اشیایی است که عرفاً فقط مورد استفاده صاحب آن قرار گیرد و منظور از لوازم خانه اشیایی است که عرفاً مورد استفاده خانواده صاحب آن اشیاء هنگام اقامت در یک محل باشد و به تشخیص گمرک با وضع و شئون اجتماعی آنان متناسب بوده و جنبه تجاری نداشته باشد. خودرو، موتورسیکلت و قایق موتوری شخصی مشمول مقررات فوقالذکر نمیباشد .
   کالاهای ممنوعه :
   براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است.
   بعضی از این کالاها عبارتند از:
   1- مشروبات الکلی
   -2 وسایل قمار
   -3اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره
   -4 مواد مخدر
   5- نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد
   -6 هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی
   7- سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند،و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.
   توصیه و هشدارها :
   1- جاسازی هرگونه کالا و اختفاء آن از دید مأموران گمرک قاچاق تلقی میشود و مشمول مقررات مربوط به قاچاق کالا خواهد بود.
   2- هزینه هایی که بابت اضافه بار از مسافرین توسط شرکت های حمل و نقل دریافت می شود هیچگونه ارتباطی با حقوق ورودی گمرکی ندارد و این شرکتها با توجه به شرایط خود و مقررات خود بار همراه مسافر را پذیرش می نمایند ، اما ملاک ارزیابی در گمرک ارزش کالا است
   3- از تحویل گرفتن کالای دیگران خودداری نمایید چرا که هرگونه مسئولیت قانونی آن به عهده شما می باشد و چنانچه هر نوع تخلف گمرکی کشف شود شما باید پاسخگو باشید .
   4- حتی الامکان سبک سفر نمائید تا با کاهش زمان تحویل کالا در کمترین زمان ممکن تشریفات گمرکی را به پایان رسانید
   5- به منظور حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و کاهش میزان بیکاری حتی الامکان از خرید کالای خارجی اجتناب نمایید
   6- هنگام خروج از کشور چنانچه بیمار هستید و دارو همراه خود دارید باید حتماً نسخه پزشک همراه داشته باشید
   قوانین و مقررات گمرکی بسته های پستی
   نکات قابل توجه :
   • چنانچه ورود کالا از طریق بسته های پستی تحت عنوان هدیه و سوغات یا به هر عنوان به صورت یک جریان تجاری تلقی گردد گمرک جمهوری اسلامی می تواند با رعایت مقررات اقدامات لازم را مبذول نماید.
   • بسته های پستی دارای معافیت پس از کنترل های لازم و درج برچسب معافیت تحویل گیرندگان خواد شد.
   نحوه ترخیص بسته های پستی (حضوری و غیابی)
   • بسته های غیابی :
   بسته های وارده ابتدا در بخش غیابی بدون حضور صاحب بسته و در حضورنماینده شرکت پست مورد ارزیابی قرار می گیرد که با در نظر گرفتن مستعمل یا نو بودن کالا و نداشتن منع شرعی و قانونی و به شرط غیرتجاری بودن تا مبلغ 50 دلار به نام هر فرد و بدون اخذ حقوق ورودی ترخیص و تحویل نمایندگان و یا شرکت پست می شود و بسته های دارای ارزش بیش از 50 دلار و یا فاقد معافیت و یا خرید اینترنتی پس از تعیین حقوق ورودی و صدور پته الکترونیکی تحویل شرکت پست می شود.
   • بسته های حضوری :
   بسته هایی که به هر عنوان در واحد غیابی تشریفات امورگمرکی آن انجام نشده در واحد سرویس ارزیابی حضوری و پس از صدور فراخوان توسط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران با داشتن کارت ملی و قبض انبار مربوطه به گمرک امانات پستی مراجعه تا نسبت به انجام تشریفات گمرکی اقدام نمایند. بدیهی است افرادی که به عنوان نماینده صاحب بسته های پستی و برای ترخیص به گمرک مراجعه می کنند می بایست دارای وکالت نامه رسمی جهت انجام امور مربوطه باشند.
   دریافت حقوق ورودی و توزیع مرسولات پستی :
   گمرک ایران بر اساس ماده 91 قانون امورگمرکی حقوق ورودی مرسولات وارده از خارج کشور مازاد 50 دلار معافیت در سال را محاسبه و پته الکترونیکی گمرکی صادر و شرکت پست نیز می بایست ظرف مدت 20 روز از تاریخ صورتحساب با گمرک حوزه 3 فرودگاه امام تسویه حساب نماید.
   • در صورتی که انجام تشریفات گمرکی و ترخیص بسته های پستی از گمرک و عدم تحویل بسته ها به هر عنوان به گیرندگان ، بسته های پستی می بایست توسط شرکت پست به آدرس فرستنده در مبدا بازگردانده شود.
   • در صورت عدم تحویل قسمتی از بسته های پستی و یا عدم امکان ترخیص قسمتی از بسته ها با نظارت مستقیم گمرک بسته مربوطه پس از تفکیک اقلام قابل ترخیص مابقی اقلام می بایست توسط پست به آدرس فرستنده در مبدا بازگردانده شود.
   • ترخیص بسته های پستی که جنبه تجاری دارند تابع تشریفات و مقررات عمومی و داشتن کارت بازرگانی می باشد.
   • مدت زمان توقف و نگهداری بسته های پستی 3 ماه می باشد.
   • گمرک حوزه 3 فرودگاه امامهیچ مسئولیتی در قبال مفقودی یا تعویض و یا کسری بسته های پستی ندارد.
   اهم بندهای مندرج در ماده 38 مقررات صادرات و واردات :
   • قطعات یدکی ،ابزار برشی ، قالب نو یا مستعمل و نمونه کالا(برای تحقیق و کپی برداری) برای واحدهای تولیدی ،آموزشی یا تحقیقاتی همچنین نمونه دارو (فرآورده های دارویی،مواد اولیه دارو و مواد جانبی) و مواد مورد نیاز برای بسته بندی آن ،تجهیزات پزشکی،آزمایشگاهی،غذای کودک،کتب و نشریات و تجهیزات آزمایشگاهی برای دانشگاه های علوم پزشکی در صورتی که جنبه تجاری نداشته باشد ، به نام واحد تولیدی یا موسسه آموزشی یا تحقیقاتی یا درمانی مربوطه بدون ثبت سفارش قابل ورود و ترخیص می باشد.
   • کاتالوگ ،بروشور،تقویم،کتابچه،CD ، دیسکت،نوار و میکروفیلم حاوی مشخصات فنی و تجاری کالا ،اسناد مربوط به حمل کالا ،نقشه های فنی و نمونه های فاقد بهای ذاتی نظیر تابلو منسوجات و ... بدون پرداخت سود بازرگانی و بدون کسب مجوزهای مقرر در جدول ضمیمه آیین نامه قابل ترخیص است.
   • ورود و ترخیص موقت قطعی کتب و نشرات CD ، دیسکت؛نوار و میکرو فیلم حاوی مطالب علمی و فرهنگی و سایر محصولات صنعت چاپ،تکثیر و کپی برداری در زمینه های علمی و فنی مشروط بر آن که از نوع ممنوع شرعی و قانونی نباشد با موافقت وزارتخانه های علوم تحقیقات و فناوری ، بهداشت درمان و آموزش پزشکی بر حسب مورد و در سایر زمینه ها با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون هیچ مجوز دیگری قابل انجام است.
   صدور کالا از طریق پست
   ارسال هدیه و سوغات :
   ارسال کالاهای ایرانی از طریق پست با حفظ جنبه غیرتجاری به استثنای کالاهایی که به لحاظ شرع و قانون ممنوع هستند بدون کارت بازرگانی و مجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت سایر مقررات امکان پذیر است.
   • سقف کالاهای خارجی قابل ارسال به شرط غیرتجاری بودن حداکثر 80 دلار برای هر نفر خواهد بود.
   • ارسال زیورآلات ساخته شده از طلا بدون نگین به میزان 5 گرم مجاز است.
   • ارسال سنگ های گرانبها از قبیل مروارید،الماس،زمرد،یاقوت توسط پست به هر میزان ممنوع است.
   • ارسال دارو در حد 3 بسته (قرص و کپسول)، 10 عدد (آمپول ) ، 5 عدد (شربت ، سوسپانسیون) ؛ 5 عدد (کرم،پماد،ژل) ، 5 عدد قطره امکان پذیر است.
   • ارسال عتیقه و آثار باستانی، آثار هنری اصیل، کتابهای خطی ممنوع است.
   • ارسال نوار کاست ، نوار DVD ، VHS ، CD ، و نیز آثاری شامل کتاب و مطبوعات به صورت غیر حرفه ای و تک نسخه ای (غیرتجاری) توسط افراد و خانواده ها به خارج از کشور مجاز است.
   • ارسال هرگونه اسکناس و مسکوکات ممنوع است.
   • ارسال کلیه سازها و ادوات موسیقی (ساخت داخل) در صورتی که جزو میراث فرهنگی کشور نباشد بدون نیاز به مجوز وزارت ارشاد اسلامی امکان پذیر است.
   • ارسال زیورآلات ساخته شده از نقره در حد متعارف و ظروف نقره 300 گرم امکان پذیر است.
   توجه :
   • به همراه داشتن اصل یکی از مدارک شناسایی معتبر(شناسنامه –گذرنامه-کارت ملی) و کپی آن جهت ارسال الزامی است.
   • مسئولیت ارسال هرگونه اقلام ممنوع قانونی و شرعی و یا جاسازی و اختفای آن به عهده ارسال کننده بسته مراسلات پستی بوده و عواقب قانونی آن نیز با ارسال کننده می باشد.
آدرس: کیلومتر 30 اتوبان تهران - قم گمرک تجاری فرودگاه امام خمینی(ره)
پیامک : 300012688
تلفن: 51007521
پست الکترونیک: http://ikiac.irica.ir
پیوندها
تعامل الکترونیک